פציעות ספורט

דף הבית » פציעות ספורט

פציעות ספורט מתרחשות בשכיחות גבוהה במהלך ספורט או אימון גופני, חלק מפגיעות הספורט הם למעשה תאונות במהלך פעילות ספורטיבית וחלקם נובעות משיטות תרגול ואימון לקויים.

פגיעות ספורט הינם מגוונות אך הן מתחלקות לשתי רמות: פגיעות חריפות ופגיעות כרוניות. מה שנחשב לפגיעה חריפה הוא למשל נקע בקרסול, מתיחת גב, שברים למיניהם, נפילות ועוד… 
הכאב כתוצאה מפגיעה זו הוא חמור ופתאומי וישנה חוסר יכולת להניע את הגפה הפגועה. פגיעות כרוניות נובעות בדרך כלל משימוש יתר של קבוצת שרירים מסוימים אשר מביאים לנזק מצטבר. פגיעה זו באה לידי ביטוי באופן הדרגתי ואיטי ולכן קשה לאבחנה בזמן.

הסימנים של פגיעה כרונית הוא כאב בזמן ביצוע פעילות גופנית וכאב מוחלש בזמן מנוחה, לעיתים האזור הפגועה מלווה בנפיחות.
רוב פציעות הספורט ניתנות לטיפול הולם ורוב האנשים הסובלים מפציעות אלו יכולים לחזור לפעילות גופנית לאחר הפציעה.
מעבר לכך רוב פציעות הספורט ניתנות למניעה במידה ואימוני הספורט אותם הם מבצעים יהיו בליווי של מדריכים מוסמכים ומיקצועיים

מהו המונח פציעות ספורט?

המונח פציעות ספורט נחשב רחב ביותר ומתייחס למגוון גדול של פציעות הן מבחינת מנגנון הפציעה והן מבחינת אזור הגוף וחומרת הפציעה והצורך בטיפול רפואי- כל הפרטים בכתבה שלפניכם.המונח פציעות ספורט נחשב רחב ביותר ומתייחס למגוון גדול של פציעות הן מבחינת מנגנון הפציעה והן מבחינת אזור הגוף וחומרת הפציעה והצורך בטיפול רפואי. ניתן לחלק את הפציעות לדרגות חומרה שונות כגון פציעות קלות המשמעות היא כאב קל למספר שעות וללא צורך בטיפול רפואי, לרבות קירור האזור. לעומת זאת, ניתן לראות גם פציעות קשות יותר המחייבות השבתה של הספורטאי למספר חודשים ובמקרים מסוימים גם התערבות ניתוחית. לעיתים, פציעות ספורט עשויות להיות דומות לפציעות ברמת אנרגיה גבוהה הנגרמות מתאונות דרכים.

פציעות מסוג זה עשויות לנבוע כתוצאה מחבלה או מתיחה חדה וחוסר הדרגה באימונים. ברוב המקרים יהיה מדובר בפציעה בגפיים לאורך השרירים כאשר התסמין העיקרי יהיה כאב. כאב עשוי להופיע בעת הפציעה או לאחר מכן. הכאב עשוי להיות מלווה בנפיחות באזור, אודם ורגישות למגע. ספורטאים רבים חוו במהלך חייהם פציעות. ככל שהספורטאי מקצועי יותר, כך הוא חשוף להתאוששות פחותה ולכן חשוב ביותר לטפל בפציעה.

במידה ואתם סובלים מפציעות ספורט, הרי אנחנו בחברת ספורט אקטיב מעמידים לרשותכם את צוות המדריכים המקצועי שלנו ונשמח לסייע לכם על מנת לחזור לשגרה מהירה.

אילו סוגי פציעות קיימות?

ניתן להבחין במספר סוגים של פציעות וכעת נמנה את הסוגים השונים:

פציעות "שימוש-יתר" (Over-use injuries): מדובר בפציעות הנגרמות על פני זמן ולא בצורה חריפה. מדובר בפציעות כמו דלקות בגידים או פציעה הנובעת מעומס יתר על מערכת השרירים. מדובר על פציעות המאפיינות את ענף האתלטיקה והדגש הוא על ענפים כמו ריצה וקפיצה. מדובר בתנועות חוזרות לאורך זמן רב המובילות לנזקים מצטברים ככל שעובר הזמן ברקמות הסמוכות למפרקים ובגידים
פציעות "ללא-מגע" (Non-contact injuries): מדובר בפציעות חריפות כמו למשל מעידה של ספורטאי או קרסול חלש ועוד.
פציעות כתוצאה מהתנגשות בספורטאי אחר (Contact injuries): מדובר בפציעות המתרחשות בשל התנגדות בספורטאי אחר. מדובר בקרבות בין יריבים בתחרויות שונות בהן הספורטאי מוצא את את עצמו מתנגש בגוף היריב ועשוי לסבול בשל כך מתנועה קיצונית בפלג הגוף העליון.
פציעות כתוצאה מהתנגשות בחפצים: מדובר בפציעות הכוללות בין היתר מעידה מאופני תחרות והתנגשות של ספורטאים בחפצים כבדים.
פציעות ללא מגע: מדובר על פציעות אופייניות לענפים בהם ניתן להבחין בשינוי חד ומהיר ואינו צפוי. הפציעה האופיינית היא במסגרת משחקי כדורגל, כדור יד או כדורסל. מדובר בפציעה חמורה שלא תאפשר את ההשתתפות של הספורטאים בתחרויות יותר.

סובלים מפציעות ספורט? מה אפשר לעשות?

אמנם מדובר בפציעות אשר יש קושי להימנע מהן, אך בהחלט אפשר להקטין את שכיחות הפציעה ואת הנזק הנגרם באמצעות הדברים הבאים:

בחרו את הפעילות המתאימה ביותר: חשוב ביותר לבחור את הפעילות המתאימה ביותר ולכן כדאי להתייעץ עם גורם מוסמך לצורך כך כמו למשל צוות המאמנים שלנו. אנו בחברת אקטיב ספורט נשמח לסייע לכם על מנת להתאים לכם את תוכנית האימונים המתאימה ביותר בהתאם לצרכים שלכם. כך למשל, אם מדובר בבעיה של עודף משקל וקיימת בעיה במפרקים, הרי ההמלצה היא לבחור בפעילות שאינה כוללת נשיאת משקל כמו רכיבה על אופניים.
סרגל מאמצים: חשוב להתחיל עם אימונים ברמה נמוכה ואז להגביר את הקצב ככל שעובר הזמן תוך דגש על ליווי מקצועי.
חימום ומתיחות: נוסף על זאת, חשוב ביותר להתחיל כל אימון עם חימום קל ומתיחות ולסיים את האימון עם שחרור ומתיחות.
מנוחה: אימונים גורמים לנזק בשל העומס המופעל על השרירים, המפרקים והגידים. חשוב ביותר להקפיד על מנוחה במסגרת האימונים במטרה לאפשר לגוף להשתקם.

כיצד ניתן לאבחן פציעות ספורט?

רבות מהפציעות ניתנות לאבחון על ידי דיווח של המטופלים לרופא ותיאור המקרה. במקרה הצורך, הרופא מפנה לטיפול בהתאמה אישית בהתאם למקרה.

מה כוללות דרכי הטיפול?

ניתן להבחין במספר דרכי טיפול:

טיפול שמרני: מדובר בטיפול שמטרתו היא להקל על הההליכים הדלקתיים המתפתחים ועל העומס הקיים בשריר. קיימת אפשרות להפחית את הפעילות הגופנית על מנת לאפשר לגוף להחלים.
טיפולים משלימים: נוסף על זאת, ניתן להגיע לטיפולים משלימים כמו למשל פיזיותרפיה או דיקור סיני.
שימוש באביזרים להפחתת הכאב: נוסף על כך, ניתן לעשות שימוש באביזרים שונים כמו חגורת גב על מנת למנוע החמרה במצב.

פגישת הייעוץ היא ללא תשלום וללא כל התחייבות!
054-4433700

תודה על פנייתך

הודעתך נשלחה בהצלחה!

אימוני ספורט טיפולי מצריכים פגישת יעוץ מקיפה לאיבחון מצב מוטרי, תיאום ציפיות ובניית תוכנית עבודה אישית…
מדריכי אקטיב ספורט ישמחו לעמוד לשירותכם

זמינים גם בוואטצאפ!